Každá podlaha vyžaduje péči a spolehlivou údržbu. Pokud se jí ale málokdo věnuje nebo dokonce ji zanedbává, může se stát, že se například dřevěná podlaha dostane do fáze, kdy je třeba její celková výměna a u takového typu podlahy je škoda. Dřevěné podlahy totiž patří k nejlepším a nejpevnějším podlahám vůbec a i přes svůj starobylý styl jsou pořád v módě. Hodí se vlastně do každého interiéru, kromě těch, které jso vlhké a chladné. Mokro dřevu nesvědčí.

Několik slov o dřevu

Dřevo jak známo je přírodní materiál, který neztratil ani po tolika letech na oblíbenosti. Je vlastně používáno již od nepaměti a lidé si z něj stavěli nejen svá obydlí a hospodářská stavení, ale také různá šlechtická sídla. V současné době se také stavební průmysl ubírá cestou ekologie a dřevostavby nejsou zase tak úplně na posledních místech oblíbenosti. Co se týká podlahy, tak lze říci, že dřevěné podlahy jsou v podstatě to nejlepší, co může majitel domu nebo bytu doma mít. Tyto podlahy jsou pevné, mají styl a jsou velmi originální.

Renovace podlahy
Renovace podlahy s profesionální firmou

Dřevo je obnovitelný materiál a jeho originální strukturu jen těžko jiný materiál nahradí. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti, takže určitě bude velmi příjemné i pro jedince, kteří trpí nedostatkem tepla. Dřevěná podlaha je příjemná na dotek a je vhodná i pro alergiky. Velkou výhodou takovýchto podlah je jejich možnost renovace. Renovace podlah je možná dokonce i několikrát.

Renovace podlahy s profesionální firmou

Pokud tedy se majitel domu rozhodne pro dokonalou renovaci takové dřevěné podlahy, je třeba si dopředu vše naplánovat a ujistit se, zda podlaha je pro takovou renovaci vhodná. Laik jen málokdy pozná, zda je renovace dřevěné podlahy vůbec možná, takže by se do takové práce neměl pouštět bez toho, aniž by se poradil s odborníkem. Techtik takové firmy přijede na místo určení, zhodnotí celou situaci a sdělí majiteli možné řešení. Pokud tedy podlaha nevykazuje stopy hniloby nebo jiného poškození, které se nedá odstranit, nic nebrání tomu, aby renovace podlahy mohla začít.

Jak renovace podlahy probíhá

Každá renovace podlahy vyžaduje pečlivou přípravu. Je třeba nejdříve vyklidit celou místnost, zakrytovat vše ostatní, aby se prach, který vznikne při broušení nedostal tam, kam nemá. I když upřímně je tak jemný, že se ho nakonec člověk najde téměř všude. První fází renovace je broušení. Hrubý brusný papír a výkonná bruska jsou dvě věci, které budou pracovníkům odborné firmy dělat společnost nejčastěji. Takovým broušením je potřeba odstranit nečistoty, starý nátěr, lak a dkonce i menší a jemné rýhy a škrábance. Podlaha také může změnit nejen odstín, což je velmi překvapující, ale zároveň výhodné.

Renovace podlahy pokračuje

Dále je nutné odstarnit mezery, větší rýhy, dolíky a prohlubně, které vznikly mechanickým poškozením. Tady přichází na řadu speciální tmel na podlahy, kterým lze tyto nedostatky dobře odstranit. Tmel je většinou dvousložkový a nanáší se celoplošně nebo jen na postižená místa. Po důkladném zaschnutí se musí podlaha opět vybrousit a odstranit zbytky tmelu, podlahu vyrovnat. Důkladným vysátím přebytečného prachu se docílí hladké podlahy, která je tak připravena na poslední fázi renovace podlahy.

Lakování nebo voskování

Aby podlaha vydržela ještě několik let, je potřeba se o ni také náležitě starat. Lakováním podlahy lze dosáhnout dokonalé struktury, kdy není potřeba používat další ochranné nátěry, ale zároveň je třeba počítat s tím, že se lakování provádí alespoň ve třech vrstvách a plné zatížení podlahy je možné až po několika dnech.