Jak si vybrat perfektní podlahu? Je lepší vsadit na vinyl, laminát nebo přírodní dřevo? Kolik stojí pokládka takových podlah a je vabraný druh vhodný spíš pro dům nebo pro byt? Výběr podlahy do interiéru není snadná věc. Na trhu jsou podlahy z různých materiálů. Přesto podlaha určuje povahu interiéru a spolu s dalšími doplňky vytváří atmosféru místností. Navíc si majitel domu musí uvědomit, že podlaha je nejzatíženější částí domu a je třeba tomu také přikládat důležitost při výběru materiálu.

Jak vybrat ten správný materiálSprávná pokládka vinylové podlahy

Nejdříve je třeba vzít v úvahu faktory, jako je metoda a čas strávený údržbou, odolnost proti opotřebení a poškození, vzhled a opakovatelnost vzoru, způsob montáže, typ místnosti, do které má být podlaha položena a intenzita jejího provozu. Zapomenout by majitel domu neměl ani na velmi důležitý bod pokládky a to je podlahové vytápění. Pokud je jasno hned na začátku, může si majitel vybrat například laminát nebo vinylovou podlahu. O té bude pojednávat tento článek.

Jaké jsou výhody a nevýhody vinylových podlah?

Jedná se o produkt, který se stává stále populárnějším. Vyznačuje se především 100% odolností proti vodě. Je tedy vhodný do koupelny nebo do kuchyně, ale setkat se s vinylovou podlahou člověk může i různých zdravotnických zařízeních. Vinylová podlaha je navíc v různých odstínech, je teplá a příjemná na dotek. Kromě toho je ideální pro podlahové vytápění, protože má nízký tepelný odpor. Čištění a péče o tento materiál je jednoduchá a zábavná záležitost.

Pokládka vinylové podlahy

Omezení způsobená používáním tohoto typu podlahy jsou požadavky na kvalitu podkladu, které platí jak pro plovoucí, tak i pro lepicí verzi. Vinylová podlaha je vynikající povrch s působivým vzhledem a pozitivními vlastnostmi. Před samotnou pokládkou se musí podklad dobře očistit od nečistot, vyronat podklad, aby se mohla vinylová podlaha položit a samozřejmě je potřeba odstranit i starou podlahu. Pokud má člověk před sebou vinylovou podlahu, proces instalace se prakticky neliší od instalace klasického laminátu. V závislosti na konkrétním modelu podlahy z PVC je možné instalaci provést jednoduchým zaklapnutím panelů k sobě, aniž by došlo k poškození. Jde o tzv zámkový způsob pokládky vinylové podlahy. V moderních zámkových vinylových podlahách se používají nejpokročilejší a nejspolehlivější zámky, takže instalační proces nezpůsobí žádné zvláštní problémy.

Další možnosti pokládky vinylové podlahy

Vinylová pokládka na míru
Správná pokládka vinylové podlahy.

Dnešní trh nabízí mnoho možností, jak pokládat vybranou podlahu správně. Další možností instalace je pokládka vinylové podlahy lepením. Tady se jedná o lepení celoplošným způsobem nebo lepení samolepících dílců. Pokládka vinylové podlahy celoplošným lepením se hodí do velkých prostor, výrobních hal a podobně. Zde se musí podklad nejdříve dobře očistit a nanést lepidlo určené právě pro tyto případy. Pak se musí lepidlo dobře rozválečkovat. Na takto připravený podklad se může položit připravený vinyl. Pro odstranění vzduchových bublin a lepší přilnavost se používá například korková destička nebo zátěžový váleček.

Pokládka vinylové podlahy se provádí také za pomoci samolepících dílců. Tady je práce celkem jednoduchá, ale samozřejmě i zde se vyžaduje přesnost, šikovné ruce a dobře očištěný podklad. Jen tak bude výsledek opravdu nejlepší.