Každý zahradní bazén je určitě dokonalým místem pro odpičinek a ochlazení v horkých letních dnech. Vyžaduje ovšem také čištění a to i vodní hladiny. Tady je potřeba například pevné zakrytování, například z polykarbonátu, nebo si majitel bazénu může pořídit i pevnou plachtu na bazén, která má mnoho výhod.

 

Plachty na bazén
Bazénové plachty jsou za nízké pořizovací ceny.

Jaké plachty lze na trhu zakoupit

Pokud zahradní bazén nemá žádné zakrytování vodní hladiny, majitel bazénu se každý den potýká s problémem, kterým je napadané listí, větve a jiné nečistoty do bazénu a tudíž se musí postarat o to, aby byla voda čistá a připravená pro vodní radovánky. Není to zrovna příjmné, chodit každý den se sítkem v ruce a lapat hmyz a listí. Proto jsou zde právě tyto plachty na bazén, které mohou ušetřit nejen práci, ale i finanční prostředky. Existují ale i plachty solární a zimní nebo bezpečnostní.

Doplňkové komponenty

Každá taková plachta na bazén má ale jistě k sobě několik komponentů, které slouží i k její manipulaci. Jsou to zejména speciální navijáky, které mohou být na ruční pohon, ale i na bateriový pohon nebo elektřinu. Jako další komponenty se dají sehnat i napínací gumy nebo kotvící kolíky pro pevné a bezpečné uchycení plachty, ale mohu to být také filtry a odtoková sítka a podobně.

Výhody

Co se týká výhod bazénových plachet, je to především jejich nízká pořizovací cena. V porovnání s pevným zakratováním je cena takové plachty opravdu nízká a ušetřené finanční prostředky lze využít na jiné účely. Dále je to snadná malipulace, protože bazénová plachta není tak těžká, její životnost, která je odhadována až na 15 let a lze také konstatovat, že tyto plachty na bazén jsou téměř bezúdržbové. Postačí, když v případě znečištění se plachta opláchne vodou ze zahradní hadice. Odvětrávací dírky krycích plachet tak napomáhají odtoku dešťové vody, ale nečistoty se těmito dírkami nedostanou.

Solární plachty mají také své místo

I solární plachty na bazén patří do skupiny plachet na bazén a mají velký úspěch. Jsou vyrobeny z pevného materiálu, mají vzduchové bublinky, které přitahují sluneční paprsky a fungují v podstatě jako lupy. Jsou průhledné nebo jen ve světlých odstínech, protože sluneční záření se musí dostat skrz plachtu až na dno, aby vodu dostatečně ohřály. Není pravdou, že černá solární plachta bude tou nejlepší a nejspolehlivější. Mimo jiné tyto plachty ušetří finance, protože má majitel takové plachty ohřev vody v podstatě zadarmo. Je také nutné uvést i to, že solární plachta na bazén se musí pokládat na hladinu bublinkami dolů.

Plachty zimní nebo bezpečnostní

Tyto plachty jsou také velmi oblíbené, protože v zimním období, kdy je bazén vypuštěný je potřeba chránit okolí před nechtěným pádem. Zimní plachty jsou proto vyztuženy ocelovými lanky nebo jinými výstužemi, jsou z pevného materiálu, který musí odolat nejen marzivému zimnímu počasí, ale také tíze sněhové nadílky. Plachty nepraskají ani se nijak nedeformují díky povětrnostním podmínkám.