Dřevěná podlaha má v sobě kouzlo, které dělá domov útulnější a přirozenější. I když je stará a chátrající, má velký potenciál a často i zajímavý příběh. Poslední věc, kterou by člověk chtěl udělat, je nahradit ji novou podlahou. Řešením je také opotřebovanou podlahu renovovat.

Jak postupovat

Dřevo dodává interiéru útulnost a jeho uspořádání vypadá velmi vznešeně. Má pozitivní vlastnosti, které přispívají k příjemnějšímu bydlení a navíc jde o stavební materiál, který je známý již od nepaměti. Má dokonalou strukturu a navíc dřevo nádherně voní. Renovace podlahy se týká jak relativně nových interiérů, tak starých podlah s historií. Zkušený odborník by měl rozhodnout, zda desky vyžadují pouze opravu nebo kompletní výměnu. Pokud je podlaha silně poškozena, znamená to, že by měla být zcela vyměněna. Každý pracovník pečlivě vyhodnotí stav dřevěné desky nebo lamel a v případě potřeby vymění poškozený díl za nový. Je to celkem jednoduché, ale i tady se vyplatí šikovné ruce odborníka.

Co je ještě potřeba

Samozřejmě, že jen opravou špatné parkety renovace dřevěné podlahy nekončí. Tady teprve pracovník firmy, která se opravami podlahy zabývá, začne svou práci. Broušení podlahy je začátek renovace. V takovém případě se povrch staré podlahy zvaví strého nátěru a laku, ale dosáhne také úplně jiného odstínu. Mnohé majitele takové podlahy to překvapí, ale mají tak možnost přizpůsobit k tomu svůj interiér. Renovace podlahy může rovněž díky broušení zmenšit takovou podlahu až o 2 mm, ale na konečném výsledku to nic nemění. Takže i stará a zašedlá podlaha může být opět jako nová.

Odstranění nedostatků

Jako další etapou renovace podlahy je tmelení speciálním tmelem. Jen tak se odstraní nedostatky dřevěných podlah, takže dolíky, prohlubně nebo škrábance je možné tímto způsobem spolehlivě odstranit. Tento tmel se nanáší celoplošně nebo jen na postižená místa, může být dvoušložkový a jde ospeciální tmel určený pro renovace podlah.  Jakmile bude tmel správně a dobře zaschnutý, přichází na řadu další broušení. Tentokrát do hladka. Jen tak docílí člověk dokonale hladkého povrchu, který dostane svou dokonalou tvář ještě díky povrchové úpravě, kterou je lakování nebo olejování.

Lakování nebo olejování

K oběma variantám povrchové úpravy lze přidat i voskování. Všechny typy povrchových úprav mají jedno společné. Chrání podlahu před mechanickým poškozením a vlhkostí. Nejběžnější je lakování. Tady se musí lak nanést v několika vrstvách, ale plné zatížení podlahy je pak možné až po několika dnech. Voskování je také běžné a dokonce je možné sehnat na trhu vosk v nejrůznějších barevných odstínech, takže podlaha může nakonec mít i jiný odstín.

Jak udržovat dřevěné a parketové podlahy

Použití technologicky vyspělých řešení v případě podlah umožňuje použití ochrany povrchu dřeva s vysokými užitnými parametry. Moderní nátěry zároveň umožňují jednoduchou a snadnou údržbu, díky níž splňují očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků. To platí jak pro lakované podlahy, tak i pro naolejované a voskované podlahy, které si získávají stále větší uznání. V závislosti na druhu podlahového materiálu se však musí dodržovat určitá pravidla čištění. Jedním z nich je i zákaz používání chemických látek pro čištění. Jednak to není zrovna příjemné pro zdraví člověka, ale takové latky mohou lak na podlaze naleptat a tím pádem i znehodnotit.