Covidová pandemie s sebou přinesla nespočet hrůzných chvil a nepříjemných omezení, ale také mimo jiné přispěla k elektronizaci důležitých procesů a dokumentů, kterým je v našem případě nutnost pořízení elektronické dálniční známky pro majitele automobilů.

Online systém byl spuštěn již v prosinci minulého roku, aby měl každý řidič dostatek času na zakoupení dálniční známky v elektronické podobě. Vůbec poprvé si tak pro běžné potřeby nebudete muset zakoupit ceninu v papírové podobě, jak jsme byli všichni zvyklí. Pojďme se společně podívat na to, jaké pozitivní, nebo negativní změny s sebou elektronizace přináší.

Dodávky.net
Dálniční známku zakoupíme elektronicky

JAK A KDE ZNÁMKU POŘÍDIT

Způsoby, jak si dálniční známku obstarat, existují hned tři, ten nejsnazší je skrze internetový obchod. Na něm si zvolíte, zda si chcete známku pořídit na deset dní, třicet, anebo rok. Následně vyplníte informace o vozidle, které zahrnují kód země, SPZ a počátek platnosti známky. Po vyplnění kontaktních údajů a zaplacení požadovaného poplatku vám již nic nebrání v jízdě po dálnici.

Druhou možností je nákup na čerpací stanici, proces vyřízení bude vypadat velmi podobně, rozdílem je delší doba potřebná k zaktivování známky. A posledním, třetím, způsobem, který využijí především zahraniční cestovatelé, jsou samoobslužné kiosky umístěné v blízkosti vjezdů, především u těch pohraničních, na zpoplatněné úseky cesty.

VÝHODY A NEVÝHODY ELEKTRONIZACE

Nezaměnitelnou výhodou je vyřízení všeho potřebného z pohodlí domova, odpadne vám tak zdlouhavé čekání ve frontě na zakoupení dálniční známky, anebo situace, kdy dokonce dojde k jejich vyprodání. Cenová sazba zůstává vesměs stejná, příjemnou zprávu přinášíme majitelům aut poháněných zemním plynem, ti mají pořizovací cenu sníženou o 50 procent. Navíc se již nebudete muset zabývat skutečností, že vám známka z čelního skla nejde odstranit, ať se snažíte, jak se snažíte.

Kontrolu platnosti bude provádět Policie ČR i Celní správa, a to pomocí speciálních kamer, které rozpoznají SPZ a podají potřebnou informaci, zda je k danému vozidlu dálniční známka zakoupená, či nikoliv. V případě, kdy řidič požadovanou ceninu nezakoupil, mu bude účtována pokuta až ve výši 20 tisíc korun.

A JAK JE TO SE ZAPŮJČENÍM DODÁVKY?

Nemusíte se obávat, všechny naše vozy jsou dálniční známkou opatřeny, tudíž se nesetkáte s žádným nepříjemným překvapením, myslíme na vše. Neváhejte se tak na nás obrátit ani v případě, že vaše plánované cesty povedou přes zpoplatněné silniční úseky.