Začátkem prosince roku 2020 ministerstvo dopravy spustilo nový systém elektronických dálničních známek. Staré papírové plakety nahradí nové, a sice v elektronické podobě. Jenže co když mám ještě starou známku vylepenou na čelním skle? Platnost roční dálniční známky totiž skončila 31. lednem 2021 a její ponechání je přestupkem. Proto je nutné ji odstranit. Přinášíme tipy, díky nimž neztratíte nervy a navíc je můžete aplikovat nejen na prošlé dálniční plakety, ale i na jiné samolepky.

Ještě než si ukážeme samotné tipy, řekneme vám, jak se dá zdlouhavému odstranění dálniční známky předejít. Než takovou známku lepíte, je dobré ji prvně nalepit třeba na kalhoty nebo tričko, kde se na lepidlo nachytá prach a lepení ztratí 100% přilnavost ke sklu. Ovšem známka i přesto drží, ale je možné ji jednoduše odlepit. Tenhle tip v roce 2021 na našich dálnicích už sice nevyužijete, nicméně v zahraničí se vám stále může hodit.

Dodávky.net
Dálniční známka.

Speciální škrabka

Velice účinný způsob, jak odstranit jakoukoliv samolepku z okna, je škrabka, která je k tomu přímo určená. Takovou škrabku zakoupíte v auto-moto potřebách nebo na čerpací stanici. Jestliže máte doma indukční nebo sklokeramickou desku, možná k jejímu čištění používáte speciální škrabku. Rovněž skvěle poslouží, jelikož je primárně vyrobená na skleněné povrchy.

Žiletka

Klasickou žiletkou známku nebo samolepku taky odstraníte. Poměrně snadno a rychle, jen je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, abyste se nepořezali.

Nakonec zbývá odstranit lepidlo

Jakmile je plaketa dole, na řadu přichází zbytky zaschlého lepidla. Způsobů se nabízí celá řada. Jestliže uvažujete o obyčejné vodě, tak na ni rovnou zapomeňte. Nic nezmůže. Naopak takový olej, klidně i ten, co používáte na vaření, vcelku dobře odstraní zbytky lepidla. Benzín, technický benzín nebo líh funguje skvěle. Dobrá je kombinace oleje a například benzínu, kterým povrch nakonec pěkně odmastíte.