Pneumatiky představují jediné styčné plochy mezi automobilem a vozovkou. Musí odolávat různorodým podmínkám a obrovské přenášené síle. Výběru pneumatik byste měli věnovat dostatek času a pozornosti. Jenomže ani ta nejlepší pneumatika, není-li správně nahuštěná, nikdy nedosáhne optimálních jízdních vlastností. Nesprávný tlak totiž zapříčiní řadu problémů, na které se půjdeme společně podívat.

Pokud patříte mezi motoristy, kteří o auto pečují dnes a denně a kontrola tlaku pneumatik je pro vás rutinou, pravděpodobně vám nepřineseme nic nového. Jestliže se spíš řadíte k druhé skupině, která má pocit, že tlak stačí zkontrolovat pouze na začátku nové sezóny, tak vás vyvedeme z omylu.

Dodávky.net
Pneumatiky je potřeba kontrolovat.

Podhuštěné pneumatiky

Motoristé, kteří nedbají o pravidelnou kontrolu tlaku, jezdí povětšinou na podhuštěných pneumatikách. Zadělávají si na velký problém, ničí pneumatiky a vystavují sebe a okolní účastníky provozu zbytečnému nebezpečí. Přitom oběhnout auto a nafoukat pneumatiky nezabere víc jak 5 minut. Nízký tlak způsobí, že středová část běhounu, která má nést největší zátěž a být v přímém kontaktu s vozovkou už neplní svoji řádnou funkci. Díky nízkému tlaku se pneumatika rozplácne a veškerá síla je soustředěna na okraje pneumatik a bočnice.

Jak se jízda na podhuštěných gumách projevuje?

Vůz na silnice takzvaně plave, řízení přestane být čitelné, doslova gumové, což výrazně snižuje ovladatelnost. Auto i pocitově změkne. Zároveň se zvyšuje valivý odpor, tudíž roste i spotřeba a míra opotřebení pneumatik (pneumatiky se navíc sjíždí nerovnoměrně, nejvíce po okrajích).

Přehuštěné pneumatiky

Druhou možností jsou přefoukané pneumatiky, což také nevěstí nic dobrého. Přehuštěné pneumatiky se vyšší tlakem zákonitě vyboulí, a to uprostřed běhounu. Tím se zmenší styčná plocha a přilnavost, zároveň dochází k vyššímu opotřebení středové části pneumatiky.

Jak poznám přehuštěnou pneumatiku?

Vůz při jízdě působí neklidným dojmem, je uskákaný a drncá. Pneumatika má sníženou funkci tlumení, což se negativně projeví na zavěšení kol a podvozkových částech. Opět se zmenší styčná plocha pneumatik (trakce) a zhorší se jízdní vlastnosti (manévrovatelnost, odpružení, brzdná dráha apod.). Auto je náchylnější ke smyku, obzvlášť za mokra.

Jak a kdy kontrolovat tlak?

Nejprve je potřeba zjistit správné hodnoty předepsané výrobcem. Ty naleznete buď v uživatelské příručce, na víčku nádrže nebo karoserii auta (obvykle po otevření dveří řidiče či spolujezdce). Tlak musí odpovídat danému rozměru pneumatiky. Následně se vybavte manometrem, buď obyčejným, nebo digitálním. Měření vždy provádějte na studených, jízdou nezahřátých pneumatikách.