Máte v plánu koupit ojeté auto? Pravděpodobně se budete pídit po jeho servisní historii. Každé auto, aby vydrželo co možná nejdéle a bezpečně fungovalo, potřebuje pravidelnou údržbu, o tom není pochyb. Bohužel ne všichni jsou poctiví a pečliví, a tak se v bazarech často setkáváme s vozy, které na první pohled vypadají dobře, ale po technické stránce je to velký průšvih. Pak jsou tu takzvané servisní knížky, které by měly soužit jako důkazní materiál s evidencí provedených servisních úkonů. Jenže máme to tu slůvko, by měly. Ovšem jaká je realita?

Dodávky.net

Co je servisní knížka

Nejprve si ale pojďme říci, co je vlastně servisní knížka a k čemu může být dobrá. Jedná se o dokument (dříve v tištěné, dnes i v elektronické podobě), který zpravidla dostává majitel při nákupu nového auta. Výrobce má ze zákona povinnost poskytnout spotřebiteli záruku na nově zakoupený vůz, ta je ale podmíněna pravidelným servisem (povětšinou v autorizovaném servisu výrobce). Servisní knížka tedy slouží jako dokument, do kterého se zaznamenávají veškeré provedené servisní práce. Například garanční prohlídky, pravidelné výměny oleje, rozvodů, brzdových komponent atp.

Všechny tyto záznamy jsou pro majitele auta hodnotným materiálem. Jednak má sám přehled, co, kdy a jak se na autě dělalo, zároveň při případném prodeji ojetina s pravidelně vedenou servisní knihou vzroste na ceně. Budoucí majitel má o všem přehled a navíc může čerpat výhod garance. Servisní knihu je totiž možné převést na nového majitele.

Na co dát u servisní knihy pozor

Bohužel ani na první pohled pečlivě vyplněná servisní knížka nemusí nutně znamenat, že údaje v ní uvedené přísluší právě onomu vozidlu. Dle statistik je v České republice zhruba polovina aut se servisní knížkou, která zdaleka neodpovídá realitě. Typicky neprověřená auta z dovozu mají zfalšované servisní knihy, aby se na tuzemském trhu lépe a hlavně dráž prodávala.

Zaměřte se na správně vyplněné údaje včetně podpisu a razítka technika. Prověřte, zda jsou všechny záznamy vedeny chronologicky, tedy s časovou posloupností. U každého záznamu musí být rovněž datum, aktuální počet najetých kilometrů. Záznamy se nesmí překrývat ani přeskakovat. Zkontrolujte si také časové prodlevy mezi jednotlivými servisními úkony (servisní kniha musí být pravidelná). Prověřte i detaily jako je vizuální stav servisní knížky. U auta starého 10 let zkrátka servisní kniha nemůže vypadat jako čerstvě vytištěná. Zaměřte se na styl písma, ale i na barvu tužky, která vám může pomoci odhalit později dopisované falešné úkony. Podle razítek nebo přiložených dokladů si vyhledejte, jestli autoservis vůbec někdy existoval.

I přestože má vůz na první pohled řádně vyplněnou servisní knížku, není od věci jej nechat prověřit nezávislým servisním technikem. Ten vám řekne, jestli aktuální stav automobilu odpovídá deklarované servisní historii.