O řidičák můžete přijít z mnoha důvodů, ať už za jízdu pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, za způsobení dopravní nehody či za vybodování. V některých situacích lze požádat o zkrácení trestu a řidičský průkaz dostat dříve. Žádat však nesmíte před uplynutím poloviny z celkového trestu. Jak správně ve věci postupovat?

Proces získání řidičáku zpět není úplně jednoduchý a určitě to neznamená, že byste poslali jeden formulář na úřad a papíry měli zpátky v ruce. Počítejte s návštěvou lékaře, ale i úřadu.

 

Dodavky.net
Platný řidičský průkaz
  1. Lékařské vyšetření

První místo, na které byste měli zamířit je ordinace vašeho obvodního lékaře, který rozhodne, jestli jste schopni ze zdravotního hlediska znovu usednout za volant.

 

  1. Psychologické vyšetření

Poté, co vás lékař prohlásí za zdravotně způsobilého, navštívíte akreditovaného dopravního psychologa. Na vyšetření si vezměte občanský průkaz, výpis karty řidiče, dostatečnou výši hotovosti (cca 2 500 Kč).

 

  1. Autoškola

Pokud budete mít obě dvě vyšetření v pořádku, můžete si to namířit do autoškoly, kde podstoupíte takzvané kontrolní přezkoušení odborné způsobilosti. To se skládá z testu pravidel o provozu na pozemních komunikacích, z testu první pomoci a praktickou zkouškou z ovládání a údržby vozidla. Do autoškoly si nezapomeňte vzít doklady z předchozích dvou lékařských vyšetření, ale i občanský průkaz, výpis z karty řidiče a samozřejmě hotovost.

 

  1. Žádost o vrácení řidičského průkazu

Pakliže jste úspěšně prošli všemi předchozími body, zbývá podat žádost o vrácení řidičského průkazu na obecní úřad nebo magistrát. Spolu s žádostí dokládejte i potvrzení odborné způsobilosti z autoškoly, ale i potvrzení od obou lékařů (jak od praktika, tak i od dopravního psychologa).